Odpowiedz  Napisz temat 
Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach
Autor Wiadomość
Pedro
Administrator
*******


Postów: 5,509
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #1
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

Jeśli rozmawiamy o Tatrach to moje zdanie jest takie że szlaków jest wystarczająco. Warto jednak zdać sobie sprawę co się przyczynia do takiej degradacji gór, a można tu wymienić chociażby kolejka na Kasprowy czy zaprzęgi konne nad Morskie Oko. Ogrom ludzi po prostu wjeżdża w środek gór i parku narodowego. Więc zanim zlikwidowalibyśmy szlaki lepiej byłoby zlikwidować środki masowego transportu klapkowiczów w serce Tatr. Ludzi, którzy nie są nauczeni szanować przyrodę, hałasują, śmiecą, zbaczają ze szlaków itp.

Moim zdaniem przyczyną są także same schroniska - jest ich za dużo i są za nisko położone. Gdyby nie schroniska w Dolinie Kościeliskiej czy Chochołowskiej nie byłoby tam takich tłumów, które często idą tylko po to aby napić się piwka na wysokości 1000 m npm.
Dla kontrastu można porównać szlaki poprowadzone przez doliny Białej Wody czy Jaworową. Tam nie ma schronisk, są długie szlaki - to sprawia że przez te doliny idą z reguły turyści zżyci z górami i przyrodą - i jest ich niewielu. Gdyby chodziło o otworzenie szlaków w takich rejonach byłbym za.

Odnośnie pytania które jest postawione w temacie. Byłbym raczej także za likwidacją kilku schronisk (ewentualnie wybudowanie mniejszych, wyżej i dalej). Wówczas znikłyby tłumy i wówczas można by rozważyć wyznaczenie nowych szlaków. Przy małym ruchu można zaryzykować nowe ścieżki gdyż nie były by one mocno uczęszczane. Wyznaczenie nowych ścieżek w miejscach gdzie panuje duży ruch turystyczny moim zdaniem nie ma sensu bo zagęsci się obszar w którym będzie się poruszało dużo turystów. Problem naturalnie stwarzają też same Tatry - są zbyt małe aby dało się poprowadzić długie szlaki a na ich końcach wybudować faktycznie potrzebne schroniska.

Niestety w Tatrach trzeba się na coś zdecydować. Albo zrezygnować z biznesu jakim są niektóre schroniska, albo zapomnieć o przyrodzie takiej jaką byśmy chcieli mieć. Wprowadzenie jednego czy dwóch szlaków nic nie zmieni na plus, a wyłącznie zaszkodzi jeszcze bardziej przyrodzie. Moim zdaniem nie ma innej rady w Tatrach na zmniejszenie ruchu turystycznego jak tylko pozbawienie części "turystów" celu jakim są puby-schroniska.



Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
18-12-2006 10:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 

Wiadomości w tym temacie
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach - Pedro - 18-12-2006 10:23 PM
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach - Sokół - 03-09-2010, 01:27 PM



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: