Odpowiedz  Napisz temat 
Jak fotografować w górach
Autor Wiadomość
Góral Górecki

**


Postów: 24
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Apr 2011
Status: Offline
Post: #1
Jak fotografować w górach

Ohohoho, dawno mnie tu nie było Big Grin
Witam serdecznie Smile
Zaczne może od razu, otóż mam taki problem, oglądając zdjęcia forumowiczów popadam w lekki kompleks, gdyż chyba nie umiem fotografować w górach. Nigdy nie byłem zapalonym fotografem, toteż zdjęć robić szczególnie też nie umiem... W górach jestem stosunkowo często, ale pamiątek niestety w postaci fotek nie przywoze zbyt wiele, chciałem to zmienić! W tym celu wszedłem w posiadanie stosunkowo dobrego (wg. laika) aparatu.
Byłbym ogromnie wdzięczny, gdyby ktoś mógł mi zdradzić kilka sztuczek, bądź cennych uwag jak robić zdjęcia w górach, by oddawały ich piękno troszkę bardziej niż robione komórką Smile
Proszę o wyrozumiałość, ale w temacie fotografii jestem totalnym zeremSad
Pozdrawiam !


18-09-2011 12:48 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
hemlighet
Hemli
*****


Postów: 2,576
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jan 2011
Status: Offline
Post: #2
RE: Jak fotografować w górach

Myślę, że nie ma gotowego przepisu na udane zdjęcie w górach. W końcu dla każdego liczy się coś innego - jedni preferują zdjęcia upamiętniające widoki, drudzy przede wszystkim chcą ludzi na tle tychże widoków. Tutaj już każdego sprawa indywidualna, co chce uwieczniać Smile

Nie wiem jakim aparatem dysponujesz, jest jednak parę aspektów, na które warto zwracać uwagę.

Dla mnie najważniejszym jest chyba światło i pogoda. Często nie zależy od nas, ale warto patrzeć, gdzie dzieje się coś ciekawego - na przykład przewalające się przez grań chmurki, słońce ciekawie oświetlające dany szczyt. Zdjęcia dzięki temu mogą wyjść naprawdę unikatowe. I najciekawszą porą roku, jeżeli chodzi o ciekawe światło jest oczywiście jesień.

Następna rzecz : kadrowanie. Tutaj też warto się rozglądać, z jakiego ujęcia dany widok wygląda najkorzystniej. Można też zrobić wiele zdjęć, żeby potem przeglądając zdjęcia w domowym zaciszu była możliwość wybrania najkorzystniejszego ujęcia.

Warto też przy robieniu zdjęcia sprecyzować, czy chcemy sfotografować konkretny obiekt ( przykładowo skupić uwagę na człowieku pnącym się w górę ), czy po prostu pokazać przestrzeń górską, i skupić się na danym temacie, postarać się go jak najlepiej przedstawić. Unikać też robienia zdjęć nieprzemyślanych, chociaż przy obecnych możliwościach i pojemnościach kart pamięci jest to coraz rzadsze Wink

Z takich czysto technicznych spraw, znaczenie ma ekspozycja. Jeżeli aparat ma problem z wyważaniem jej, trzeba zwracać szczególną uwagę na to, żeby niebo nie było 'przepalone'. O wiele łatwiej potem rozjaśnić ciemne fragmenty, niż naprawić białą plamę w miejscu, gdzie miał być błękit Wink

Następną kwestią w fotografii górskiej jest obróbka już zrobionych zdjęć. Ale to już jest całkiem osobny temat, chociaż moim zdaniem dla dobrego efektu - warty zaznajomienia.

Nie wiem na ile moje uwagi były pomocne - życzę powodzenia w dziedzinie uwieczniania gór i mam nadzieję, że pochwalisz się z nami późniejszymi efektami Wink



http://hemli-w-gorach.blogspot.com/
18-09-2011 08:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
rafi86

****


Postów: 280
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2011
Status: Offline
Post: #3
RE: Jak fotografować w górach

korzystając z okazji, pragnę Ci podziękować hemlighet za tapetę na pulpicie, którą wyczaiłem w którymś z Twoich albumów Wink :*



w górach jest wszystko co kocham...
26-09-2011 08:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
hemlighet
Hemli
*****


Postów: 2,576
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jan 2011
Status: Offline
Post: #4
RE: Jak fotografować w górach

rafi86 napisał(a):
korzystając z okazji, pragnę Ci podziękować hemlighet za tapetę na pulpicie, którą wyczaiłem w którymś z Twoich albumów Wink :*


Ależ proszę - zawsze do usług Wink



http://hemli-w-gorach.blogspot.com/
26-09-2011 08:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

*****


Postów: 17,631
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #5
RE: Jak fotografować w górach

hemlighet napisał(a):
(...)Ależ proszę - zawsze do usług Wink

Hemli, uważaj. Już raz tu mieliśmy słowną bitwę o autorskie prawa. giggle



Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
26-09-2011 08:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: